Gyerekkoromban, vagyis a hatvanas évek környékén szüleink előszeretettel készítettek májas ételeket. Elsősorban sertés májat, amit resztelve, és kirántva, később csirke, vagy pecsenyekacsa májat is készítettek.
A máj az mellett, hogy finom, kiváló vitamin forrás, különösen A, B1, B6, C és E vitaminokban gazdag, ezen felül folsavat, vasat, kalciumot, káliumot, és cinket tartalmaznak. Ahhoz hogy ne megkeményedett, kiszáradt, ehetetlen májat készítsünk, két alapvető szabályt kell betartanunk, így könnyen készíthetünk omlós, szaftos májat. A lényeg a rövid pirítás, és az, hogy csak a kész májat sózzuk. Ez utóbbi a szárnyas májakra nem vonatkozik, azokat már a készítés közben is sózhatjuk, így a végeredmény még finomabb lesz.
Ezt az ételt kacsamájból készítettem, de bármilyen májból elkészíthető az alábbi recept alapján.
Elkészítési idő: 40 perc
Hozzávalók: 6 adag
1 kg kacsa máj
2 ek étolaj
2 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 db kápia paprika
3 db paradicsom
1 dl száraz fehér bor
1 ek majoranna
1 kávéskanál pirospaprika
őrölt bors
só
Serpenyőben az olajon megdinsztelem a szálasra vágott vöröshagymát, áttört fokhagymát és az apró kockára vágott paprikát.
Hozzáadom az apró kockára vágott paradicsomot, sózom borsozom, aláöntöm a bort és szétfőzöm a paradicsomot.
A májat nagyobb darabokra vágom, hozzáadom a hagymás alaphoz, megszórom majorannával, pirospaprikával, elkeverem és a máj puhulásáig fedő alatt párolom.
A máj a feldarabolás nagyságától függően pár perc alatt megpuhul. Ha szükséges, még sózom.
Párolt rizzsel, sült krumplival önálló ételként, vagy főzelékekre feltétnek alkalmas.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése